Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 24 500 Kč (980,00 EUR)
skladem

KONTAKTY

Numismatika CB s.r.o.
Dopravně obchodní centrum Mercury
Nádražní 1759, 370 01 České Budějovice
tel: +420774319910
napište nám
info@numismatikacb.cz
 
 
Puncovní značky:
 

 


22. 11. 2017

POKLAD 91 STŘÍBRNÝCH DENARII Z OBDOBÍ OD NERONA DO POČÁTKU VLÁDY MARKA AURÉLIA

 

            Třináctého prosince roku 2014 se pětašedesátiletý psychiatr Dr. Richard Annear a třiačtyřicetiletý John Player vydali prozkoumat minohledačkou jedno pole ve Wicku, v jižním Walesu. Oba přátelé objevili poklad římských mincí, částečně roztroušených, protože hluboká orba poškodila nádobu, v níž byly zakopány. Ponechali neporušenou část v půdě a přivolali  archeology.

            Poklad tvořilo 91 stříbrných denarii z období mezi vládou císaře Nerona (54-68 po Kr.) a císaře Marka Aurélia (161-180 po Kr.). Mince nesly obrazy celkem čtrnácti císařů a císařoven. Nejmladší mince byla ražena v létech 163-164 po Kr.

            „Každá z těchto mincí představuje přibližně dobovou denní mzdu, tak že poklad předstauje významnou částku peněz“, říká Edward Besly, numismatik National Museum of Wales. V Monknashi, méně než dvanáct  kilometrů od Wicku, byl roku 2000 objeven další poklad 103 denarii, zakopaných kolem roku 150 po Kr. 

(Hallan 91 denarios en un campo de Galesv: „La túnica de Neso“, Departamento de Latín IES La Senda Quart de Poblet, blog Dominga Valleja Sanze ze 7.12. 2015, https://latunicadeneso.wordpress.com/2015/12/07/hallan-91-denarios-en-un-campo-de-gales/, přel. fjh; předkládané texty jsou nekomerčním informačním a studijním materiálem Numismatiky CB s.r.o., zaměřeným k rozšíření obzorů numismatiků a propagaci numismatiky samé. Autorská práva náleží autorům samým či svrchu uvedeným institucím, nakladatelstvím a redakcím).

poklad vyzvednutý z půdy

zbytky nádoby, v níž byly mince zakopány, poškozené orbou

denárii

nejmladší denarius císaře Marka Aurélia

nejzajímavější jsou tři nejstarší srříbrné mince, vymykající se celkové skladbě nálezu

ve skutečnosti se jedná o stříbrné denarii, které v závěrečné fázi občanské války razil Marcus Antoninus v Řecku v létech 32 - 31 př. Kr. - těsně před rozhodující námořní bitvou u Actia v nám známé mincovně v Patrae - aby mohl vyplácet své legie

z Patrae pochází tento nádherně zachovalý exemplář pro Legio XX

obvyklý stav zachovalosti těchto nouzových mincí... V tomto případě jde o denarius, ražený pro Legio XVI, nesoucí na aversu legendu ANT AVG III VIR R P C a na reversu LEG XVI

z aukce je známo i dochované razidlo těchto mincí (Pinterest)

námořní bitvou u Actia se ještě budeme detailně zabývat, v této souvislosti vám předem přinášíme alespoň několik základních ilustrací

k bitvě došlo u ústí Ambrakijského zálivu, z nějž se snažila v něm zakotvená flotila Marka Antonia s pomocnou flotilou egyptské Kleopatry VII. prorazit Octavianovou blokádu

Legio XIII Gemina bojovala na straně Marka Antonia

Marku Antoniovi nechyběli ani elitní průzkumníci... Zde je signifer jeho Cohors Speculatorum z roku 31 př. Kr.

námořní pěchota: veterán Legio XII Antiqua

velmi obávaní byli zkušení lučištníci z Blízského Východu, kterých měl Marcus Antonius dostatek

co do darů a vyznamenání měl k dispozici mnohem větší prostředky a možnosti než Octavianus, zde předvá faléry centurionovi (Ángel Carcia Pinto)

měl také mnohem větší a těžce vyzbrojené lodě (Christa Hook)

střely z katapult, které při podmořském archeologickém průzkumu nedávno objevila University of South Florida

menší Octavianovy birémy a liburny je však snadno obkličovaly

Agrippův vynález - harpax, vystřelovaný z balist je zahákoval a znehybňoval

centurio informuje Marka Antonia o útěku Kleopatry a jejího loďstva z boje, vše je ztraceno.... (Graham Summer)