Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 24 500 Kč (980,00 EUR)
skladem

KONTAKTY

Numismatika CB s.r.o.
Dopravně obchodní centrum Mercury
Nádražní 1759, 370 01 České Budějovice
tel: +420774319910
napište nám
info@numismatikacb.cz
 
 
Puncovní značky:
 

 


17. 02. 2017

Stříbra bude málo, cena poroste.

Pokud se mluví o investicích do drahých kovů, většina investorů se zaměřuje na zlato. Jeho mladší a levnější souputník stříbro zůstává poněkud ve stínu. Dá se dokonce říci, že trochu neoprávněně. Cena stříbra totiž může trvale růst z toho nejjednoduššího důvodu. Je ho prostě málo.

Proč by cena stříbra měla dále růst?. Podle Ing. Jakuba Petrušky ze společnosti Zlaťáky.cz k tomu existuje řada důvodů. Od začínajícího úřadování nového amerického prezidenta přes vývoj globální ekonomiky až po globální napětí, vše nahrává růstu ceny stříbra. Už v první polovině loňského roku vzrostla jeho cena o plných 53 procent. A přestože ve druhém pololetí jeho cena pozvolna klesala, je patnáctiprocentní celoroční výsledný přírůstek velmi dobrý. Což navíc potvrzuje i letošní vývoj, kdy cena stříbra vzrostla o dalších 5 procent.

Banky a deficit kovu

Na avizovaném dalších růstu ceny stříbra se významně podílejí i další dva faktory. Tím prvním je úbytek papírových rezerv centrálních bank. Pro ilustraci, během posledních 29 měsíců klesaly papírové rezervy centrálních bank průměrně o 42 miliard dolarů měsíčně. Při pokračování tohoto trendu klesnou do konce letošního roku tyto rezervy o dalšího půl bilionu dolarů, což oproti vrcholu v roce 2114 (rezervy ve výši 12 bilionů dolarů) znamená čtrnáctiprocentní pokles. Druhý faktor bude mít na vývoj ceny stříbra minimálně stejný vliv. Je jím nevyrovnaná bilance těžby a spotřeby stříbra. Jestliže v období let 1975 až 1999 činil celkový přebytek stříbra na trzích 2,1 miliardy trojských uncí, pak období let 1999 až 2016 znamenalo naopak celkový deficit 1,8 miliardy trojských uncí. A tento nepoměr bude zřejmě dále narůstat, neboť případná nová naleziště jsou v nedohlednu. Stačí například vzít do úvahy obrovský nárůst výroby solárních panelů, které se bez stříbra jako velmi dobře vodivého materiálu dosud neobejdou.

Podle předpovědi jednoho z předních světových ekonomických poradců v oblasti drahých kovů společnosti GFMS se bude nepoměr nabídky a poptávky po stříbře dále prohlubovat, což znamená velmi výrazný důvod k růstu ceny tohoto kovu. V současné době činí světová zásoba investičního stříbra množství cca 2,25 miliardy trojských uncí v celkové hodnotě necelých 51 miliard dolarů.

Zdroj: Kurzy.cz


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Re:
Jirka
30.04.2017 20:45